25/06/2019

Ostrygowe foodtrucki prosto ze źródła

W kwietniu 2015 r. Peugeot zaprezentował na mediolańskiej wystawie projektowej koncepcyjny foodtruck "Le Bistrot du Lion".

Bazował on na prototypie nowego Experta, tuż przed debiutem, uzupełnionego o przyczepkę w tym samym stylu. W pełni funkcjonalne dzieło Peugeot Design Lab wywarło duże wrażenie na branży spożywczej, m.in. na zarządzie firmy Gillardeau, luksusowego hodowcy ostryg.

Na prośbę Véronique Gillardeau Peugeot Design Lab zaprojektował innowacyjny bar umożliwiający degustacje ostryg w centrach miast. To było nieco prostsze wykonanie. W ładowni już seryjnego Experta umieszczono szybko wysuwaną do tyłu pionową drewnianą ścianę, wykończoną łupkiem i ze szczelinami na półki ze stali nierdzewnej, oraz ladę, uzupełnianą o zatykany dodatkowy blat. Budowę stanowiska kończyło dostawienie słupków podtrzymujących fryzy. W ciągu kilku minut jedna osoba mogła uruchomić elegancki barek wykonany ze stali nierdzewnej, łupka i drewna, mieszczący się w samochodzie średniej klasy i dzięki temu maksymalnie mobilny, także w razie konieczności wjazdu np. do galerii handlowej przez niską bramę. Łatwo go także przechować pod dachem poza sezonem. Wyposażenie obejmuje umywalkę z podgrzewaczem wody, lodówkę na skrzynki z ostrygami (dostępną przez lewe drzwi odsuwane) i wciąż zostaje miejsce na składane stoliki czy parasole, bo mowa o Expercie w wersji o długości 4,96 m i pojemności ładowni 5,8 m3.

Nazwany "La Marcelle" dla uczczenia pracowitej córki założyciela farmy Gillardeau, ostrygowy foodtruck ruszył do pracy 8 marca 2017 r. i szybko stał się bardzo popularny. Dobrze przyjęto koncepcję, dzięki której sprzedawca ostryg znajduje się na tym samym poziomie, co klienci, obserwujący jego fachowe ruchy przy otwieraniu muszli. To nie są bowiem zwykłe ostrygi, tylko najwyższej jakości, od kilku lat Gillardeau wypala laserem znak firmowy na skorupie logo firmy, by zabezpieczenia prze podróbkami. Foodtruck zapewnia serwowanie na podobnie wysokim poziomie, a przy tym łatwo utrzymać go w czystości dzięki użyciu odpowiednich materiałów i łatwemu usuwaniu opróżnionych skorup przez otwór w ladzie. Już w lecie 2017 r. firma Gillardeau miała 5 takich "Marcelek" objeżdżających największe francuskie imprezy i zloty foodtrucków.

Po sukcesie La Marcelle Gillardeau ponownie zwróciła się do studia projektowego Peugeot Design Lab z prośbą o zaprojektowanie rowerowego bistra, które mogłyby wypożyczać rodziny czy grupy przyjaciół, chcąc urządzić ostrygowy piknik nad morzem. Projektanci wyposażyli trzykołowy rower w pomysłowy składany stolik do degustacji ostryg i wbudowaną lodówkę. W blacie roboczym znajdują się 3 pojemniki: chłodzący utrzymuje odpowiednio niską temperaturę ostryg i napojów, w drugim pojemniku można przechowywać sztućce i inne akcesoria, tricykl ma również kosz, do którego można wrzucić puste muszle po zakończeniu pikniku.

Tricykl o nazwie "Le Petit Gégé" jest na tyle duży, że może pomieścić jedzenie i napoje dla 12 osób. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu poruszanie się nim nie wymaga dużego wysiłku. Akumulator zapewnia zasięg do 160 km, co wystarcza do przejechania całej wyspy Ré na zachodnim wybrzeżu Francji, gdzie Gillardeau ma swoją farmę ostryg.