22/01/2018

Citroeny przewożą utarg

Citroën Polska wygrała przetarg na samochody do przewozu wartości, tzw. bankowozy, dla Poczty Polskiej. Specjalną zabudowę Jumperów wykonała firma Carpol.

Poczta Polska wzięła w leasing 226 bankowozów klasy B dostarczonych przez Citroën Polska i przygotowanych przez firmę Carpol z Grodziska Mazowieckiego. Zamówione przez Pocztę pojazdy powstały na bazie Jumpera 35 L1H1 ze 130-konnym silnikiem 2,0 BlueHDI. Samochodem mogą podróżować 4 osoby: kierowca i 3 konwojentów. Kabina pasażerska, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącym samochodów do przewozów wartości pieniężnych, ma opancerzenie klasy FB2 i kuloodporne szyby w klasie BR2.

Przedział do przewozu wartości pieniężnych umieszczono z tyłu pojazdu i oddzielono od kabiny stalową przegrodą. Wygodny dostęp do niego umożliwiają dwuskrzydłowe tylne drzwi samochodu i odsuwane drzwi wewnątrz kabiny konwojentów. Po ich otwarciu włącza się automatycznie oświetlenie trezora lampami LED. W celu zwiększenia ergonomii i bezpieczeństwa pracy konwojentów w przegrodzie zamontowano wrzutnię, dzięki której można ograniczyć korzystanie z wewnętrznych drzwi. Przedział ładunkowy wyposażono w stalowe stelaże przystosowane do przewozu toreb bankomatowych, a także w regulowane pasy zabezpieczające je przed przemieszczaniem podczas jazdy.

Tylne drzwi są zamykane na zamek klasy A z 3-punktowym ryglowaniem, wykonany zgodnie z normą PN-EN 1300. Wszystkie drzwi samochodu są sterowane niezależnie przez ekipę konwojentów z konsoli na tablicy rozdzielczej. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA pojazdy mają elektroniczne systemy zabezpieczenia, m.in. immobilizer, system alarmowy, sygnalizację napadu, system śledzenia lokalizacji itp. Ze względu na zamontowanie stałych pancernych szyb pojazdy wyposażono w układ klimatyzacji i wentylacji wnętrza.

Tomasz Chodkiewicz, dyrektor sprzedaży do firm marek Grupy PSA, podkreślił po wydaniu samochodów dla Poczty Polskiej, że Citroën jest gotów do wykonania nawet najbardziej skomplikowanej adaptacji w najkrótszym możliwym terminie dzięki szerokim możliwościom oferowanych modeli dostawczych.

Wykonane przez Carpol zabudowy mają niezbędne certyfikaty potwierdzające wymogi rozporządzenia MSWiA. Dla Citroën Polska to kolejny wygrany przetarg, poszerzający współpracę marki z Pocztą Polską. Dotychczas dostarczono jej ponad 2 tys. pojazdów Grupy PSA.